Dagsprogram

  • Dag 1 – udrejsen

    Afgang fra Sjælland iflg. vores kørelan, hvor vi forventer at komme med færgen (Rødby–Puttgarden) kl. 09:15

    Vi holder naturligvis pauser undervejs og forventer at være fremme ved vores overnatningshotel i Frankfurt, omkring aftensmadstid.
    Vi skal bo på Crowne Plaza Frankfurt Congress Hotel.
    Der indgår aftensmad (dag 1) samt morgenmad (dag 2) på vores overnatningshotel

    Vigtigt: Af hensyn til logistikken og for at undgå unødvendige forsinkelser ved ankomst til overnatningshotellet, beder vi dig venligst medbringe en mindre rejsetaske med det nødvendige til overnatningen – denne skal tages med op i bussen.
    - Det er desværre ikke muligt at tømme hele bussens lastrum ved hotellet, og derfor er det vigtigt, at du har let adgang til dine personlige ejendele og nødvendige fornødenheder.

    Vores chauffør samt guide vil orientere dig løbende undervejs.

  • Dag 2 - Strasbourg på egen hånd samt påmønstring MS Boheme

    Afgang efter morgenmaden, hvor bussen kører til Strasbourg centrum (3-4 timer på egen hånd)

    Kl. 17:00 skal vi indlogeres på MS Boheme. Efter værelserne er blevet tildelt, bliver du budt velkommen af skibets besætning (bemærk der hovedsagligt tales fransk og lidt engelsk)
    Her vil du også modtage yderligere informationer, så som spisetider mv.

    Resten af aftenen nydes på skibet, hvor der også vil være lidt underholdning i loungen.
    Skibet lægger fra kaj og man kan følge den smukke udsejling med en drink fra dækket/kursen sættes ...

  • Dag 3 - Mainz - Rüdesheim - Boppard

    Næste morgen serveres der morgenmad og herefter vil der være mulighed for at gå på opdagelse i den skønne by Mainz (fx Gutenberg Museum eller domkirken).
    Efter stop i Mainz sætter vi kurs mod Rüdesheim, hvor der ligeledes vil være mulighed for at gå på opdagelse på egen hånd.

    Sidst på eftermiddagen fortætter sejladsen videre ad Rhinen, forbi de idylliske vinbyer, middelalderborge, vinstokkene på skråningerne samt den sagnomspundne Lorelei-klippe (ifølge sagnet, sidder den smukke troldkvinde Lorelei her og reder sit lange hår; med sin sang fortryller hun skipperne, så de forliser mod klippen.)

    Sidst på dagen, når vi frem til den gamle romerske by Boppard. Gå på opdagelse i Boppards charmerende bykerne og læg vejen forbi byens smukke kirke, St. Severus.

    Resten af aften til fri disposition.

  • Dag 4 - Boppard - Koblenz - Alken

    Vi forlader Boppard tidligt om morgenen og sætter kurs mod Koblenz - Vi kommer bl.a forbi Braubach med den storslåede fæstning Marksburg, som ksn ses fra vores skib, mens vi sejler forbi.

    Fremme i Koblenz, lægger vi til kajs ved Deutsches Eck, som er en landtange og hvor Mosel munder ud i Rhinen.
    Gå på opdagelse i Koblenz, hvor vi anbefaler at lægge vejen forbi St. Kastor Domkirken. - turen er på egen hånd.
    Efter Koblenz fortsætter vi mod Alken. Forventet ankomst om eftermiddagen, hvor man kan gå på opdagelse i Alken - besøg fx det storslåede Thurant slot.

    Der vil denne aften være underholdning på MS Boheme.

  • Dag 5 - Alken - Cochem

    Skibet sætter kurs mod Cochem. Turen sejles på Mosel, hvor du fra begge sider af skibet, kan opleve et at verdens absolut smukkeste og mest frodige naturområder.

    Vi lægger til kajs i Cochem, som er en eventyrlig smuk og let tilgængelig by, du kan opleve på egen hånd.
    Tá ind til bymidten, hvor du kan se de nænsomt restaurerede og velholdte bindingsværkshuse, Martins-brønden samt byens gamle bymur, med sine historiske byporte Enderttor, Mäusetor og Balduinstor. Gå ikke glip af et besøg af byens vartegn, “Reichsburg” borg; en eventyrlig smuk borg, der 100 meter oppe fra en bakketop, stolt våger over Cochem og vinmarkerne ned til Mosels breder.

    Vi slutter denne aften af med gala aften-/middag.

  • Dag 6 - Hjemrejsedag - Afgang fra MS. Boheme ca. kl. 07:30

    Efter morgenmaden er indtaget, tager vi afsked med MS Boheme og afmønstrer. Matroserne vil assistere med bagagen.
    Vi sætter nu kursen mod Puttgarden og forventer at komme med færgen omkring kl. 19:15.
    Såfremt der er tid til det, stopper vi ved Bordershoppen, hvor der kan handles billige varer.

  • Vigtig information

    MS Boheme er fransk og det vil ligeledes være hovedsproget, men personalet taler begrænset engelsk. Vores guide vil så vidt muligt, sørge for oversættelse-/forklaring udervejs.

    Der tages forbehold for ændring i tiderne samt program.

    Der må forventes en smule motorstøj den første nat på skibet, da den sejler hele natten igennem. Alle øvrige dage sejler den om dagen.