André Rieu spiller i Prag d. 03.06.2023 - Gå ikke glip af denne fantastiske musikoplevelse.
Ønsker du at rejse fra Sjælland - klik her
Afrejse fra Jylland til Prag med bus og 4**** hotel Belvedere hvor der indgår morgenmad
Koncert med valsekongen André Rieu og hans Johan Strauss Orchestra i Prag- Det bliver en fantastisk oplevelse, du aldrig vil glemme.
André Rieu koncerter - Musikrejse til Prag juni 2023 :
André Rieu er kendt af millioner verden over som ”kongen af valsen” André er også en ægte “konge af romantik”. Han har været gift i over 40 år og bor med sin kone Marjorie på et romantisk slot, bygget i 1492 i hans hjemby Maastricht / Holland. Parret har to sønner og fem børnebørn. Gå ikke glip af denne chance for at se André Rieu LIVE i romantikkens by, Prag.
Turen kort fortalt
Turen arrangeres som en 4 dages tur med 3 overnatninger. Vi kører i moderne langtursbus med dansktalende chauffør. Indlogering på 4**** Hotel Belvedere, som ligger ca. 15 minutters gang fra Prag 1 (centrum)
4 pragtfulde dage i Prag fra d. 01.06.2023 - 04.06.2023)
inkl. bus, 4**** Hotel Belevedere morgenmad, byrundtur samt billet til André Rieu inkl. transport til/fra koncerten.
Tillæg for eneværelse 800,- pr. værelse.
Koncert med André Rieu i Prag - bliver en helt fantastisk oplevelse, du aldrig vil glemme.
André Rieu koncerter - Musikrejse til Prag 2023:
Prag er en by som har formået at genopbygge og renovere sig så smukt og så diskret, at man føler sig indsat midt i den tjekkiske renæssance når man spadserer, kører eller sejler igennem byen. Prag regnes for en af verdens smukkeste byer med utallige seværdigheder og masser af charme.
Skan Rejser giver dig her en oplagt mulighed for at udforske og tage på shopping i den dynamiske bykerne ved Václav-pladsen, som i dag er indbegrebet af det moderne Prag.
CITY-TAX
Bemærk: Pr. 01.01.2020 vil man i Prag begynde at opkræve turistskat (City tax) som skal afregnes direkte med hotellet og er helt udenfor Skan Rejsers regí. Prisen er ca. 2 euro pr. person pr. nat.
Opsamlingspunkter i Jylland:
- Herning Hjørnet af Absalonsvej og Valdemarsvej overfor Herning Centret
- Silkeborg Viborgvej Pendlerparkering (Sejlingvej)
- Aarhus - Musikhuset, Valdemarsgade
- Skanderborg banegårdspladsen
- Horsens Lund, Q8, Vrøndingvej
- Vejle, DTC-torvet, Busstoppested
- Kolding Rutebilstationen, Mazantigade
- Hammelev (OK-tank/ Samkørselsplads)
- Rødekro/Aabenraa, afk. 70, Kometvej Shell/7-Eleven
- Padborg Lejrvejen 12, (OK tank) afk. 76
Søgeord: Musikrejser til André Rieu i Prag 2023, bus, hotel samt koncertbillet